Żeby uzyskać pozwolenie na broń sportową do celów sportowych trzeba spełnić szereg wymagań i przejść przez całą procedurę, która nie jest specjalnie skomplikowana, ale trochę czasochłonna i trzeba pamiętać o pewnych kwestiach wynikających z aktualnych przepisów i rozporządzeń.
Na początku przychodzimy do Klubu Strzeleckiego
Musimy znaleźć w swojej okolicy Klub który nam będzie pasował pod względem składek, ludzi, dojazdu, warunków itp. Każdy Klub może mieć własny cennik związany z działalnością i będą obowiązywały inne opłaty. W momencie zapisu do wybranego Klubu powinniśmy być również wpisani przez Klub do Systemu informatycznego Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. To od tego momentu liczy nam się staż w Klubie. Pierwszym warunkiem do osiągnięcia naszego celu jest staż MINIMUM 1 miesiąc od daty zapisu (do PZSS). Jest to czas dla nas by się nauczyć bezpieczeństwa, obsługi broni i samego strzelania.
Patent Strzelecki
Po spełnieniu pierwszego z wymagań możemy przystępować do egzaminu na patent strzelecki. Różne Kluby w różny sposób podchodzą do przeszkolenia swoich klubowiczów do Patentu bo to tak na prawdę nam powinno zależeć, by się nauczyć jak najwięcej i przygotować jak najlepiej, bo co to za strzelec który ma w ręku broń raz do roku i nic nie umie… to po co mu broń? W każdym razie po stażu zaczynamy „polować” na termin Patentu Strzeleckiego na portalu PZSS by móc się na niego zapisać. Koszt samego egzaminu to 400 zł. Ale musimy też zadbać o zaświadczenie od lekarza by podejść do egzaminu. Klub zapewne nas w tym momencie wesprze, informacjami, co, gdzie i kiedy. Sam egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna obejmuje sprawdzenie znajomości z:
– obowiązującej ustawy o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej postawie;
– zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową;
– regulaminów strzeleckich;
– budowy, zasad działania i danych technicznych broni do celów sportowych;
– znajomości przepisów kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z
bronią.
Teoretyczna część egzaminu jest przeprowadzana w formie testu składającego się z 10
pytań. Warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku z teoretycznej części egzaminu jest
udzielenie przez prawidłowych odpowiedzi na nie mniej niż 9 pytań. Wyjątek
stanowią pierwsze cztery pytania dotyczące ustawy o broni i amunicji oraz zasad
bezpieczeństwa. Błędna odpowiedź na te pytania powoduje NIE ZALICZENIE EGZAMINU.
Część praktyczna obejmuje:
– sprawdzenie przestrzegania regulaminu strzelnicy;
– sprawdzenie umiejętności prawidłowego rozkładania i składania broni, ładowania
amunicją, i rozładowywania oraz zabezpieczania, i odbezpieczania, a także
postępowania w przypadku jej niesprawności;
– sprawdzian strzelecki z użyciem właściwego dla danej dyscypliny rodzaju broni.
Komisja może zadawać pytania dotyczące zagadnień o których mowa wyżej.
Warunkiem zdania praktycznej części egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny ze
sprawdzenia znajomości zagadnień.
źródło: https://www.pzss.org.pl/…/regulamin-patentu-strzeleckiego-22-06-2020.pdf
Licencja zawodnicza
Jeśli uzyskaliśmy już Patent Strzelecki to w tym momencie idziemy do biura klubu, opłacamy wniosek o wydanie licencji zawodniczej i klikamy w Portalu PZSS „złóż wniosek o licencję”. Jak wniosek się przeproceduje stajemy się pełnoprawnymi zawodnikami i możemy startować we wszelkich zawodach strzeleckich w których takowa licencja jest wymagana.
Pozwolenie na Broń
Jesteśmy już prawie na końcu drogi. W poprzednim kroku staliśmy się zawodnikiem który ma dokument poświadczający o umiejętnościach. Teraz czas na Policje, a konkretnie Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji.
Komenda zażąda od nas minimum następujących dokumentów:
1. Zaświadczenia o przynależności do Klubu – Dokument wydaje klub z pieczęcią i podpisem osób uprawnionych do takich czynności.
2. Wniosek o wydanie Pozwolenia – To musicie sami już napisać.
3. Licencji zawodniczej na aktualny rok – Dokument do pobrania na swoim portalu PZSS.
4. Patentu Strzeleckiego – Dokument do pobrania na swoim portalu PZSS.
5. Badań lekarskich – zapytaj się w Klubie gdzie najlepiej pójść by zrobić badania bądź sprawdź w samym WPA gdzie są lekarze którzy zrobią badania (WAŻNE!! Dokument z badania psychologicznego ważny jest tylko 3 miesiące od daty wystawienia).
6. Jedno zdjęcie dowodowe – w formacie 35 x 45 mm wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na broń.
7. Dowody wpłaty – dowody wpłaty na podane przez WPA konto by Policja w ogóle ruszyła z tematem.
Jeśli złożyliśmy już te dokumenty w WPA i wszystkie procedury wewnętrzne przeszły pomyślnie to po 30 dniach dostaniemy decyzję z naszym pozwoleniem. Pamiętajmy jednocześnie, że w szczególnych przypadkach proces ten może się wydłużyć do 60 dni
P.S.
Dopytajcie się również o dopuszczenie do broni. Może się wam kiedyś przydać.
Własna Broń
To, że posiadamy pozwolenie na broń nie koniecznie musi oznaczać, że musimy posiadać samą broń. Jeśli jednak przymierzamy się już do zakupu to musimy posiadać szafę z zamkiem Klasy S1 i przedstawić dokument szafy w WPA. Tutaj ważna sprawa: Policji nie interesuje to, że sejf na broń waży 3 tony, jest wmurowany w filary budynku czy przechowywano w nim miliony monet. Jeśli nie ma certyfikatu S1 >>> NIE NADAJE SIĘ. Jak mamy już certyfikowaną szafę, to prosimy WPA o wydanie PROMESY NA ZAKUP BRONI co oczywiście kosztuje 17 złotych ale jest potrzebne przy zakupie broni. Promesa jest ważna wraz z dowodem osobistym, więc lepiej nie wnioskować o nią tuż przed końcem ważności dowodu osobistego.
Najważniejsze na koniec
Podstawą posiadania pozwolenia na broń sportową do celów sportowych jest posiadanie AKTUALNEJ LICENCJI ZAWODNICZEJ. Jeśli już ją posiadamy to musimy ją co roku przedłużać, startując w zawodach strzeleckich gdzie jest ona wymagana. Żeby to zrobić trzeba spełnić zasadę 4-2-2 czyli 4 starty w jednej dyscyplinie i po 2 starty w pozostałych. Jeśli posiadamy Licencję PKS (pistolet, karabin, strzelba) to musimy mieć minimum 4 starty w pistolecie, 2 starty w karabinie i 2 starty w strzelbie. Jeśli nie spełnimy tych wymagań możemy pozbawić się pozwolenia na broń oraz możemy przystąpić do egzaminu który przywraca uprawnienia, ale on już swoje kosztuje (tak samo musimy do niego podejść jeśli robimy przerwę od posiadania licencji i zamierzamy wrócić).