Zasady bezpieczeństwa

 1. ZAWSZE traktuj KAŻDĄ broń jak naładowaną, sprawną i gotową do strzału!!! Nie zgaduj, nie ryzykuj, zawsze zaczynaj kontakt z jakąkolwiek bronią od sprawdzenia, czy jest nabita, jeśli masz zamiar wykonywać jakiekolwiek manipulacje nie związane z natychmiastowym otwarciem ognia, rozładuj broń i raz jeszcze sprawdź, czy w lufie nie pozostał nabój. Nigdy i nikomu nie wierz na słowo, ż „broń jest rozładowana”. To zbyt ważna kwestia, by twierdzący czuł się urażony tym, że sprawdzisz, jak jest naprawdę
 2. ZAWSZE kieruj lufę w bezpiecznym kierunku. Innymi słowy, NIGDY nie kieruj broni tam, gdzie nie chcesz strzelić. To bardzo ważne, zwłaszcza przy strzelaniu z broni krótkiej, której niewielkie wymiary powodują, że trudno określić kierunek lufy, gdyż nawet niewielkie odchylenie powoduje, że pocisk pada daleko od punktu, w który chcieliśmy trafić.
 3. NIGDY nie kładź palca na spuście, jeżeli nie chcesz strzelać. Zawsze noś broń zabezpieczoną, nawet jeśli jesteś pewny, że nie jest nabita.
 4. NIGDY nie baw się bronią. Jeżeli chcesz się pobawić, kup sobie zabawkę. Broń nią nie jest. Nie wierz westernom. Ich bohaterowie strzelają ślepą amunicją i nigdy nie odstrzelą sobie palców u nóg, próbując dobyć broni szybciej niż Billy The Kid czy Doc Holliday.
 5. Trenuj na sucho TYLKO w bezpiecznym miejscu. Jeżeli masz nową broń i chcesz przetrenować ładowanie, rozładowywanie i składanie się do strzału, rób to w miejscu, w którym nikomu nie zagrażasz i tylko przy użyciu specjalnej amunicji szkolnej, ładunku.
 6. NIGDY nie pozostawiaj broni bez dozoru. Nieważne, czy jest naładowana, czy nie. Zawsze może znaleźć się jakiś nie odpowiedzialny człowiek lub „żartowniś”, który wprowadzi nabój do komory.
 7. NIGDY nie przechowuj załadowanej broni. Dzieci są bardzo zdolne, nie wolno ich nie doceniać. Ale czasami zapominają o tym, że trzeba, tak jak je uczyłeś, sprawdzić, czy broń, którą biorą do ręki, nie jest aby załadowana.
 8. ZAWSZE utrzymuj broń w czystości i dobrym stanie technicznym. Zanieczyszczenia w  przewodzie lufy mogą prowadzić do jej rozdęcia, a nawet do rozsadzenia i poranienia odłamkami strzelca i innych osób.
 9. ZAWSZE uważaj, czym ładujesz broń. Bez amunicji nie ma strzelania. Ale nie wolno strzelać byle czym. Zawsze bardzo starannie sprawdzaj amunicję przeznaczoną do strzelania. Wystrzegaj się używania nabojów pogiętych , z zadziorami, skorodowanych, brudnych. W razie niewypału ZAWSZE odczekaj minimum 30 sekund (z lufą skierowaną do kulochwytu i zdejmij palec ze spustu!!!!), zanim zaczniesz cokolwiek robić przy broni. Stara amunicja potrafi płatać paskudne figle z opóźnionym zapłonem. Lepiej poczekać chwilkę, niż gdyby nabój miał wybuchnąć na wysokości twojej twarzy w chwili, gdy jest wyrzucany z komory nabojowej.
 10. ZAWSZE noś na strzelnicy osłony słuchu i wzroku. Uszu ani oczu nie wygrałeś na loterii. Masz je na całe życie. Po co je bez potrzeby narażać na uszkodzenie? Jeżeli będziesz musiał strzelać w samoobronie, to trudno. Lepiej niech dzwoni w uszach od strzału niż od uderzenia gazrurką.
 11. zapomnij o strzelaniu. To samo odnosi się do leków o silnym działaniu na układ nerwowy. Jeżeli po jakimś leku nie wolno prowadzić pojazdów (o czym uprzedzać powinien lekarz zapisujący lek i ostrzegać napis na opakowaniu), to tym bardziej nie wolno strzelać.
 12. NIGDY nie powstrzymuj się przed upominaniem osób nie przestrzegających zasad bezpieczeństwa w obchodzeniu się bronią. Wypadki chodzą po ludziach. Jeżeli twój sąsiad prosi się o wypadek, to nie jest tylko jego sprawa, bo konsekwencje jego głupoty mogą ponieść wszyscy dookoła, włącznie z tobą. Ludzie są tylko ludźmi, są omylni i niedoskonali. Jeżeli nie potrafią się z tym pogodzić, lepiej nie wchodzić im w drogę, bo możemy na własnej skórze przekonać się, że nie mają racji.

Autor: A.E. Hartnik ENCYKLOPEDIA PISTOLETÓW I REWOLWERÓW