Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową do celów sportowych

Żeby uzyskać pozwolenie na broń sportową do celów sportowych trzeba spełnić szereg wymagań i przejść przez całą procedurę, która nie jest specjalnie skomplikowana, ale trochę czasochłonna i trzeba pamiętać o pewnych kwestiach wynikających z aktualnych przepisów i rozporządzeń.

Na początku przychodzimy do Klubu Strzeleckiego

Musimy znaleźć w swojej okolicy Klub który nam będzie pasował pod względem składek, ludzi, dojazdu, warunków itp. W zależności od Klubu mogą być do opłacenia kwestie związane z wpisowym do klubu oraz składkami klubowymi. Każdy Klub może mieć własny cennik związany z działalnością. W momencie zapisu do wybranego Klubu powinniśmy być wpisani przez Klub do Systemu informatycznego Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Od tego momentu liczy nam się staż w Klubie. Pierwszym warunkiem do osiągnięcia naszego celu jest staż MINIMUM 3 miesiące od daty zapisu (do PZSS). Jest to czas dla nas by się nauczyć bezpieczeństwa, obsługi broni i samego strzelania.

Patent Strzelecki

Po spełnieniu pierwszego z wymagań możemy przystępować do egzaminu na patent strzelecki. Różne Kluby w różny sposób podchodzą do przeszkolenia swoich klubowiczów do Patentu bo to tak na prawdę nam powinno zależeć by się nauczyć jak najwięcej i przygotować jak najlepiej bo co to za strzelec który ma w ręku broń raz do roku i nic nie umie… to po co mu broń? W każdym razie po stażu zaczynamy „polować” na termin Patentu Strzeleckiego na portalu PZSS by móc się na niego zapisać. Koszt samego egzaminu to 400 zł. Ale musimy też zadbać o zaświadczenie od lekarza i możemy podejść do egzaminu. Klub zapewne nas w tym momencie wesprze informacjami co gdzie i kiedy. Sam egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest zawsze taka sama – w skrócie 10 pytań i możliwość popełnienia 1 (jednego) błędu. Część praktyczna to już samo strzelanie.

Licencja zawodnicza

Jeśli uzyskaliśmy już Patent Strzelecki to w tym momencie idziemy do biura klubu, opłacamy wniosek o wydanie licencji zawodniczej i klikamy w Portalu PZSS „złóż wniosek o licencję”. Jak wniosek się przeproceduje stajemy się pełnoprawnymi zawodnikami i możemy startować we wszelkich zawodach strzeleckich w których takowa licencja jest wymagana.

Pozwolenie na Broń

Jesteśmy już prawie na końcu drogi. W poprzednim kroku staliśmy się zawodnikiem który ma dokument poświadczający o umiejętnościach. Teraz Policja, a konkretnie Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji.
Komenda zażąda od nas minimum następujących dokumentów:
1. Zaświadczenia o przynależności do Klubu – Dokument wydaje klub z pieczęcią i podpisem osób uprawnionych do takich czynności
2. Wniosek o wydanie Pozwolenia – To musicie sami już napisać.
3. Licencji zawodniczej na aktualny rok – Dokument do pobrania na swoim portali PZSS
4. Badań lekarskich – zapytaj się w Klubie gdzie najlepiej pójść by zrobić badania bądź sprawdź w samym WPA gdzie są lekarze którzy zrobią badania (WAŻNE!! Dokument z badania psychologicznego ważny jest tylko 3 miesiące od daty wystawienia)
5. Dowody wpłaty – dowody wpłaty na konto by Policja w ogóle ruszyła z tematem (lepszy jest druczek z Poczty lub banku niż wydrukowanie potwierdzenia przelewu)

Jeśli złożyliśmy już te dokumenty w WPA i wszystkie procedury wewnętrzne przeszły pomyślnie to po 30 dniach dostaniemy decyzję z naszym pozwoleniem. Pamiętajmy jednocześnie, że w szczególnych przypadkach proces ten może się wydłużyć do 60 dni

P.S.
Dopytajcie się również o dopuszczenie do broni. Może się wam kiedyś przydać.

Własna Broń

To, że posiadamy pozwolenie na broń nie koniecznie musi oznaczać, że musimy posiadać samą broń. Jeśli jednak przymierzamy się już do zakupu to musimy posiadać szafę z zamkiem Klasy S1 i przedstawić dokument szafy w WPA. Tutaj ważna sprawa: Policji nie interesuje to, że sejf na broń waży 3 tony, jest wmurowany w filary budynku czy przechowywano w nim miliony monet. Jeśli nie ma certyfikatu S1 >>> NIE NADAJE SIĘ. Jak mamy już certyfikowaną szafę, to prosimy WPA o wydanie PROMESY NA ZAKUP BRONI co oczywiście kosztuje kilka złotych ale jest potrzebne przy zakupie broni.

Najważniejsze na koniec

Podstawą posiadania pozwolenia na broń sportową do celów sportowych jest posiadanie AKTUALNEJ LICENCJI ZAWODNICZEJ. Jeśli już ją posiadamy to musimy ją co roku przedłużać, startując w zawodach strzeleckich gdzie jest ona wymagana. Żeby to zrobić trzeba spełnić zasadę 4-2-2 czyli 4 starty w jednej dyscyplinie i po 2 starty w pozostałych. Jeśli posiadamy Licencję PKS (pistolet, karabin, strzelba) to musimy mieć minimum 4 starty w pistolecie, 2 starty w karabinie i 2 starty w strzelbie. Jeśli nie spełnimy tych wymagań możemy pozbawić się pozwolenia na broń oraz możemy przystąpić do egzaminu który przywraca uprawnienia, ale on już swoje kosztuje (tak samo musimy do niego podejść jeśli robimy przerwę od posiadania licencji i zamierzamy wrócić).